Rybí speciality, které si zvládnete připravit doma

Rybí speciality k létu zkrátka tak nějak patří. Mezi nejoblíbenější druhy ryb u nás patří losos, tuňák nebo kapr. Podívejte se na originální způsoby, jak si je můžete připravit k běžnému obědu i překvapit své hosty na slavnostní party.

Čerstvá nebo mražená?

Otázka, nad kterou se vedou sáhodlouhé diskuse. Někdo nedá dopustit na čerstvou, jiný na mraženou. Obecně se ale řiďte jednoduchým pravidlem: pokud rybu zvládnete sníst do několika hodin od výlovu, vždy upřednostněte čerstvou. V opačném případě bude jistější chuťový zážitek s rybou bezprostředně po výlovu hluboce zamraženou.

Jak poznáte, že je ryba čerstvá

Obchodníci mají své finty, jak prodloužit životnost čerstvých ryb. Neskočte jim na lep a při nákupu si dejte pozor na pár drobností, podle kterých spolehlivě poznáte, jak čerstvá je ryba, kterou si chcete koupit:

  • Maso vám musí vonět. Nebojte se poprosit o naporcovaný filet a přivoňte k němu. Cítit byste měli vodu, nikoliv rybinu. A při pohledu zblízka se také ujistěte, že maso není zažloutlé nebo nemá oschlé okraje. 
  • U celých ryb prozkoumejte žábry. Jsou růžové nebo načervenalé, u některých druhů až fialové? Jestli jsou jednotlivé žábry také pěkně napnuté, nemusíte se koupě bát. Naopak nekupujte rybu s našedlými nebo bledě růžovými žábrami.
  • Kůže čerstvé ryby by měla být lesklá a pěkně pevná. Starší kousky mají kůži matnou, suchou a bledou.
  • Hodně vypovídající jsou oči. U čerstvé ryby jsou čisté, nezakalené a vypouklé.


Dejte rybě péči

Aby byla ryba skvělá i na talíři, nezapomeňte se o ni pořádně postarat. Mražený kousek nechte zvolna rozmrazit v lednici, rozhodně s masem nepracujte, dokud je byť jen trochu zmrzlé – výsledkem by byla břečka na talíři. Čerstvou rybu skladujte v lednici ideálně oddělenou od ostatních potravin, aby nemohlo dojít ke kontaminaci. Mějte vždy na paměti, že rybí maso se velmi rychle kazí.

Bylinky pro vůni i chuť

Ryby mají oproti jiným masům velkou výhodu – nepotřebují dlouhé marinování. Pro skvělý chuťový zážitek často stačí jen pár bylinek, troška oleje a soli.

Z bylinek určitě nešlápnete vedle s tymiánem. Ten je sázkou na jistotu, když si nebudete vědět rady, jakou bylinku zvolit. Čerstvý můžete vložit dovnitř ryby těsně před grilováním nebo ho použít do marinády.

Jednoduchá, ale přitom skvělá, je petrželka. Ideální je při rychlém grilování, vždy ji ale používejte až těsně před dokončením, aby neztratila barvu a aroma. Perfektně dochutí nejen grilování, ale i těstovinový salát s tuňákem.

Vedle nešlápnete ani s koprem, který skvěle ladí s lososem. Nesvědčí mu ale tepelná úprava, proto ho vždy přidávejte až těsně před dokončením. Výborný je i rozmarýn, ale s ním zacházejte velmi opatrně. Jedná se o velmi aromatickou bylinku, která by mohla chuť ryby přebít.

Sofistikovanou chuť vykouzlíte bazalkou. Buď ji můžete použít jako finální tečku nebo z ní vyrobit pesto a jím rybu potřít.

Příloha jako třešnička na dortu

Zapomeňte na vařené moučné brambory nebo pečivo. Chuť ryby může příloha povýšit na královský zážitek. Brambory jsou výborné pečené na grilu posypané bylinkami, případně doplněné trochou zakysané smetany. Vynikajícím doplňkem je ale zelenina. Buď v podobě salátu, nebo grilovaná. Rozhodně doporučujeme grilovanou sezónní zeleninu – papriky, cukety, rajčata, lilek nebo kukuřici. Vše můžete také smíchat, zakápnout olivovým olejem a balzamicem.


Rybí recepty, které zvládnete i doma

Co si budeme povídat. Nejlepší recepty vždy vykouzlí profesionální kuchař, na jehož síly a zkušenosti bychom vsadili v případě větší party. Když vás ale přepadne nečekaná návštěva nebo se chystáte na malou rodinnou událost, hodí se mít v zásobě pár rychlých zaručených receptů na přípravu ryb.

Tuňáková pomazánka

Smíchejte plechovku tuňáka s jemně nakrájenou šalotkou, přidejte nakrájené vejce natvrdo, nastrouhanou kyselou okurku, špetku soli a pepře a dochuťte majonézou nebo zakysanou smetanou. Podávejte na plátcích opečeného bílého chleba nebo sezónní zeleniny – skvěle fungují kedlubny nebo salátová okurka.

Tuňákový salát

Libovolný listový salát nakrájejte na větší proužky, přidejte sezónní zeleninu – papriku, okurku, rajče, plechovku tuňáka, zakápněte několika kapkami balzamikového octa a citrónové šťávy a ozdobte půlkami vejce natvrdo, oblíbeným sýrem (perfektní je feta) a jarní cibulkou.

Pstruh na másle

Čerstvého pstruha omyjte, osušte a vydatně osolte (zvenku i zevnitř). Do útrob vložte po snítce tymiánu a rozmarýnu a kostičku másla. Proužky másla dejte i zvenku na kůži a pečte ve vyhřáté troubě nebo grilu přibližně 15 minut.

Kapr na modro

Připravte si zeleninový vývar okořeněný vínem nebo kapkou octa. Do něj vložte nasolené podkovy kapra a táhněte pod bodem varu 15–20 minut. Vyjměte a ještě teplou rybu podávejte s vařenými mladými bramborami s máslem.

Tatarák z lososa

Nadrobno nasekané maso z lososa bez kostí a kůže smíchejte s troškou nasekaného kopru, šalotkou, kapkou olivového oleje a stejným množstvím citrónové šťávy. Dochuťte solí a pepřem a nechte před podáváním chvíli odpočinout, aby se všechny komponenty propojily. Podávejte s opečeným toastovým chlebem nebo bílou bagetou.

Letní grilování ve středomořském stylu

V Česku jsme zvyklí si na grilu připravovat většinou vepřové maso nebo uzeniny, ale ryby jsou majstrštyk, kterým ohromíte. Jejich úprava je jednoduchá, rychlá a efektní.

Pro začátečníky je nejvhodnější losos, pstruh nebo makrela, které stačí jen osolit, opepřit, přidat oblíbené bylinky podle chuti a grilovat pár minut z obou stran. Aby se ryba nepřipékala na rošt, potřete jej před začátkem grilování slaninou nebo rybu schovejte do praktického držáku na ryby, který koupíte ve většině obchodů s domácími potřebami.